Gitarzyści

Jimmy Page

Jimmy Page

James Patrick Page - Urodził się 9 stycznia 1944 roku w Heston (hrabstwo Middlesex) w Wielkiej Brytanii. Pierwsze lata życia spędził na farmie wujka w Northamptionshire, by ostatecznie osiąść w Epsom, Surrey. Kiedy jako nastolatek usłyszał przebój Elvisa Baby Let's Play House, zaraził się na dobre rock and rollowym szaleństwem i w wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na gitarze. W owym czasie poznał swego przyjaciela Jeffa Becka, z którym wiele godzin spędził na jam session. Udzielał się w kilku małych zespołach z Epsom, by w końcu wnieść swój talent do grupy Neil Christian & The Crusaders. Jimmy nie zagrzał tam miejsca na długo, gdyż nie pozwolił mu na to zły stan zdrowia. Rozpoczął więc naukę malarstwa w szkole plastycznej. Jednak miłość do muzyki była silniejsza od zacięcia do tworzenia obrazów. Page rzucił naukę, z powrotem chwycił za gitarę i w 1963 podjął pracę jako muzyk sesyjny. Szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych gitarzystów w Londynie. Jego partie można odnaleźć na nagraniach takich sław jak: The Who, Donovan, Them, The Kinks, czy The Rolling Stones. W czasie pracy w studio nagrał i wyprodukował swój własny singel She Just Satisfies. Zawarł też znajomość z Erikiem Claptonem. Po odejściu Claptona z The Yardbirds w 1965 Page'owi proponowano dołączenie do grupy. Ten jednak polecił Yardbirdsom swego kolegę Jeffa Becka, by już w rok później (będąc zmęczonym rolą muzyka do wynajęcia) dołączyć ostatecznie zespołu, którego ofertę wcześniej odrzucił. Gdy grupa w 1968 rozpadła się, Jimmy zajął się formowaniem nowego bandu. Wraz ze znanym studyjnym basistą Johnem Paulem Jonesem, wokalistą Robertem Plantem, oraz perkusistą Johnem Bonhamem stworzył zespół, który nieodwracalnie zmienił oblicze muzyki rockowej - Led Zeppelin.

Po rozpadzie zespołu Led Zeppelin (spowodowanym śmiercią perkusisty) w 1980 roku Page rozpoczął niezbyt udaną karierę solową. Jego pierwszym samodzielnie postawionym krokiem była ścieżka dźwiękowa do filmu Death Wish II. Po wspólnej trasie koncertowej u boku Roya Harpera w 1984 Jimmy wraz z Paulem Rodgersem, Tonym Franklinem i Chrisem Sladem założył grupę The Firm, która po wydaniu zaledwie dwóch longplayów przestała istnieć. W 1993 Page popisał się nagranym wraz z Davidem Coverdale'em bardzo dobrym albumem o tytule Coverdale/Page. Równie udana była płyta No Quarter (1994), będąca owocem wspólnego występu z Robertem Plantem dla MTV Unplugged. Późniejsze wydawnictwo Walking Into Clarksdale zamyka bardzo krótką listę dokonań tego duetu. Kolejnymi projektami Page'a były między innymi eksperyment z raperem Puff Daddym i koncertowe nagranie powstałe przy współpracy The Black Crowes. Jimmy Page zaznaczył swą obecność w wielu rankingach najlepszych gitarzystów rockowych wszech czasów. Do historii przeszły jego nieśmiertelne kompozycje, zabójcze riffy i pełne emocji solówki. Na uwagę zasługuje również sposób grania na gitarze za pomocą smyczka, którego był jednym z pionierów.

Wybrana Dyskografia

1982 Death Wish II

1984 The Honeydrippers: Volume One - z kilkoma znanymi muzykami

1987 Lucifer Rising

1988 Outrider

1993 Coverdale/Page - z Davidem Coverdale'em

1994 No Quarter - z Robertem Plantem

1998 Walking Into Clarksdale - jak wyżej

2000 Live at the Greek - z The Black Crowes

Wybierz GitarzystÄ™

Wybierz GitarÄ™

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce

Czy wiesz że...

Fińscy naukowcy z Politechniki w Helsinkach zaprezentowali prototyp wirtualnej gitary o nazwie Air Guitar. System umożliwia "granie w powietrzu" dowolnych akordów osobom, które nie dość że nie posiadają prawdziwej gitary, to jeszcze nie muszą być utalentowane muzycznie.

link : Air Guitar

Utwór Hey Joe w wykonaniu na wielu instrumentach służy m.in. podczas prób bicia rekordu Guinnessa w konkurencji największa liczba gitarzystów grających równocześnie ten sam utwór. 1 maja 2006 rekord ten został pobity przez 1572 gitarzystów grających na wrocławskim Rynku. Poprzedni rekord należał do 1555 gitarzystów amerykańskich.