Gitary

Gitara Akustyczna

Gitara akustyczna - gitara wywodząca się z gitary klasycznej. Według jednych źródeł, gitarą akustyczną nazywany jest instrument towarzyszący, służący do grania akordami. W związku z tym ma nieco inną budowę niż gitara klasyczna: węższą szyjkę, co ułatwia chwytanie akordów oraz większe pudło rezonansowe. Używane są struny stalowe, ale spotyka się też struny nylonowe. W literaturze spotyka się czasami rozróżnienie rodzajów gitary ze względu na materiał, z jakiego wykonane są struny i wynikające z tego konsekwencje konstrukcyjne. W tym rozumieniu gitara akustyczna to gitara o stalowych strunach.

Ze względu na mocniejszy naciąg strun gitara akustyczna ma wzmocnioną konstrukcję w stosunku do gitary klasycznej. Wzmocnieniu uległ gryf oraz jego połączenie z pudłem rezonansowym. Także mechanizm naciągu strun w starych konstrukcjach gitar klasycznych, oparty na połączeniach klinowych, okazał się niewystarczający i został zastąpiony przez miniaturowe przekładnie ślimakowe lub inne podobne rozwiązania.

Wynalezienie gitary akustycznej było podyktowane koniecznością naturalnego wzmocnienia dźwięku gitary grającej w zespole. Gitara akustyczna spełniła to zadanie, lecz tylko połowicznie. Stalowe struny podniosły natężenie dźwięku zmieniły także jego barwę na bardziej ostrą i wyraźną, niż w gitarze klasycznej, lecz ciągle było to za mało, by gitara stała się instrumentem wiodącym w big bandzie jazzowym. Problem ten rozwiązała dopiero gitara elektryczna. Gitara akustyczna znalazła szerokie zastosowanie w muzyce rozrywkowej - jazzie, rocku, a zwłaszcza w muzyce country i folk. Większość znanych gitarzystów rockowych ma w swym repertuarze choć jeden utwór, zwykle balladę, na gitarę akustyczną. Najwybitniejszym rockowym gitarzystą akustycznym jest Roy Harper.

Arrow Gitara Akustyczna ...

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce