Gitary

Gitara Hawajska

Gitara Hawajska - gitara wykształciła się w kulturze muzycznej Hawajów. Początkowo, od zwykłej gitary akustycznej różniła się strojem i techniką gry, lecz z czasem przekształciła się w samodzielny instrument. Na gitarze hawajskiej gra się na siedząco trzymając ją na kolanach. Struny dociska się do podstrunnicy za pomocą metalowego lub szklanego przedmiotu, zwykle walca trzymanego w palcach lub szerokiej obrączki na palec założonej. Przedmiot przesuwany wzdłuż struny powoduje wydobywanie z niej przeciągłego, śpiewnego tonu. Gitara hawajska nie ma ustalonego stroju. Strojona jest zwykle w skalach durowych w zależności od potrzeb i upodobań artysty. Liczba strun gitary hawajskiej jest też zmienna i dochodzi do ośmiu.

Gitara hawajska została wynaleziona prawdopodobnie około roku 1855, a poza Hawajami pierwszy raz zaprezentowana w 1915 na Panama-Pacific International Exposition w San Francisco. Na fali zaineresowania muzyką hawajską zdobyła wielką popularność w Ameryce. Została także zaadaptowana jako instrument bluesowy i muzyki country.

Elektryczna gitara hawajska - elektryczna gitara stalowa to odmiana gitary hawajskiej. Wskutek ewolucyjnych zmian gitary hawajskiej rozrastała się ona najpierw przez dodawanie kolejnych strun, aż do dziesięciu lub więcej, a potem zdwojeniu lub zwielokrotnieniu gryfu, granie na niej w klasyczny, hawajski sposób, ułożoną na kolanach stało się niewygodne. Gitarę ustawiono, więc na stojaku, przy którym instrumentalista stał. Później wprowadzono także pedały, które pozwalały na zmianę stroju gitary w czasie gry. Współcześnie używa się elektrycznych gitar stalowych (hawajskich). Jednym z rockowych wirtuozów tego instrumentu jest Steve Howe.

Arrow Gitara Hawajska ...

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce