Gitarzyści

Adrian Smith

Adrian Smith

Adrian Smith - (ur. 27 lutego 1957) - muzyk rockowy, gitarzysta zespołu heavymetalowego Iron Maiden. Pochodzi z Hackney we wschodnim Londynie. Był najmłodszy z trójki rodzeństwa. Pierwszą pasją młodego Adriana była piłka nożna, podobnie zresztą jak w przypadku jego kolegów z zespołu, Steve'a Harrisa czy Dave'a Murraya. Kibicował drużynie Manchester United. Jednak wkrótce miejsce piłki nożnej zajęła jego nowa wielka, i jak się później okaże, długotrwała fascynacja - muzyka. Znaczny wpływ na zainteresowanie Adriana hard rockiem miał chłopak jego starszej siostry, który pożyczał jej swoje płyty. Były wśród nich takie zepoły jak: Free, Black Sabbath czy Deep Purple. W ten sposób muzyka rockowa docierała również do Adriana. Pierwszą płytą, jaka kupił, był album zespołu Deep Purple - "Machine Head". W szkole poznał Dave'a Murraya, który zainspirował go do gry na gitarze. Smith porzucił szkołę w wieku 16 lat, pewien że rozpocznie karierę gwiazdy rocka. Po rozpadzie własnego zespołu Urchin (który założył w 1972 wspólnie z Dave'em Murrayem), w 1981 roku dołączył do Iron Maiden, zajmując miejsce poprzedniego gitarzysty, Dennisa Strattona. Pierwszym albumem, jaki z nimi nagrał był Killers. Smith miał okazję rozpocząć grę w Iron Maiden wcześniej, ale odrzucił tą możliwość pragnąc rozwinąć swój zespół.

Adrian odszedł z Iron Maiden w 1990, gdy grupa była u szczytu kariery, a sam muzyk założył własny zespół - A.S.A.P. i wydał album Silver and Gold. Po rozstaniu z tą grupą, Smith rozpoczął współpracę z Bruce'm Dickinsonem (wówczas byłym wokalistą Iron Maiden). Nagrał z nim kilka płyt, które zebrały bardzo wysokie noty: "Accident Of Birth", "The Chemical Wedding", "Scream For Me Brazil". W 1999 Adrian Smith i Bruce Dickinson wrócili do Iron Maiden. Adrian Smith miał osiągnięcia jako autor i współautor wielu utworów, najczęściej pisanych wspólnie z Dickinsonem, rzadziej z Harrisem lub Murray'em.

Do najsłynniejszych kompozycji Smitha należą

Minutes To Midnight

Wasted Years

Stranger In A Strange Land

Can I Play With Madness

The Evil That Men Do

Wybierz Gitarzystę

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce

Czy wiesz że...

Fińscy naukowcy z Politechniki w Helsinkach zaprezentowali prototyp wirtualnej gitary o nazwie Air Guitar. System umożliwia "granie w powietrzu" dowolnych akordów osobom, które nie dość że nie posiadają prawdziwej gitary, to jeszcze nie muszą być utalentowane muzycznie.

link : Air Guitar

Utwór Hey Joe w wykonaniu na wielu instrumentach służy m.in. podczas prób bicia rekordu Guinnessa w konkurencji największa liczba gitarzystów grających równocześnie ten sam utwór. 1 maja 2006 rekord ten został pobity przez 1572 gitarzystów grających na wrocławskim Rynku. Poprzedni rekord należał do 1555 gitarzystów amerykańskich.