Gitarzyści

Carlos Santana

Carlos Santana

Carlos Santana - (urodzony w 1947, Autlan, Meksyk) - muzyk rockowy, jeden z najwybitniejszych gitarzystów rockowych i jazzowych. Carlos Santana jest znany jako długoletni lider i jedyny stały członek latynosko rockowej grupy Santana, jak i z solowej kariery. Ojciec Carlosa był zawodowym skrzypkiem i jego nauczycielem gry na tym instrumencie. Już jako dziecko Carlos grał na skrzypcach w grupie ojca. Gdy jednak pierwszy raz usłyszał granego bluesa i rock and rolla zamienił instrument na gitarę (w jednej z rozmów z Larrym Kingiem wyznał, że w grze przeszkadzał mu zapach skrzypiec). Na początku lat sześćdziesiątych rodzina Santanów wyemigrowała do Kalifornii gdzie Carlos włączył się w dynamicznie rozwijającą się scenę muzyki rockowej.

W 1966 założył swa pierwsza grupę Santana Blues Band, której nazwę wkrótce skrócono do Santana. Wielka popularność grupy rozpoczął fenomenalny występ na festiwalu w Woodstock. Carlos oraz jego grupa stali się inicjatorami i najwybitniejszymi przedstawicielami stylu rock latynoski. Począwszy od roku 1972 Carlos rozpoczął także karierę solową włączając się w nurt eksperymentalnego jazzu i jazz rocka. Występował i nagrywał z takimi znanymi muzykami jak John McLaughlin, Herbie Hancock, Billy Cobham, Wayne Shorter i innymi. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte były okresem spadku popularności. Wielkim powrotem do muzyki była album Supernatural wydany w 1999. To eklektyczne wydawnictwo było zbiorem piosenek nagranych z czołowymi gwiazdami rocka i popu, głównie młodego pokolenia. Największymi przebojami płyty były Smooth nagrany z Robem Thomasem z grupy Matchbox 20, Maria, Maria z Laura Hill i Put Your Lights On z Everlast oraz The Calling z Erikiem Claptonem.

W 1998 Carlos Santana wraz ze swoją grupą w oryginalnym składzie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Dyskografia

1972 Carlos Santana & Buddy Miles! Live!

1972 Evil Ways (live)

1972 Love Devotion Surrender

1974 Illuminations

1979 Oneness - Silver Dreams Golden Realities

1980 The Swing of Delight

1983 Watch Your Step

1983 Havana Moon

1983 May They All Went To Mexico

1987 Blues for Salvador

1994 Santana Brothers

2000 Jingo-Manic

Wybierz Gitarzystę

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce

Czy wiesz że...

Fińscy naukowcy z Politechniki w Helsinkach zaprezentowali prototyp wirtualnej gitary o nazwie Air Guitar. System umożliwia "granie w powietrzu" dowolnych akordów osobom, które nie dość że nie posiadają prawdziwej gitary, to jeszcze nie muszą być utalentowane muzycznie.

link : Air Guitar

Utwór Hey Joe w wykonaniu na wielu instrumentach służy m.in. podczas prób bicia rekordu Guinnessa w konkurencji największa liczba gitarzystów grających równocześnie ten sam utwór. 1 maja 2006 rekord ten został pobity przez 1572 gitarzystów grających na wrocławskim Rynku. Poprzedni rekord należał do 1555 gitarzystów amerykańskich.