Gitarzyści

Steve Vai

Steve Vai

Steve Vai - właściwie Steven Siro Vai (ur. 6 czerwca 1960, Nowy Jork), amerykański wirtuoz gitary, kompozytor, a także producent. Zdobywca nagrody Grammy (plus 9 nominacji). Uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Uczeń Joe Satrianiego i absolwent Berklee College of Music. Od połowy lat osiemdziesiątych jest inspiracją dla wielu fanów gitary na całym świecie. Jest wegetarianinem. Dorastający Vai zaczął grać na gitarze zainspirowany twórczością Jimi'ego Hendrixa, Alice Coopera czy Led Zeppelin. Jeszcze przed wstąpieniem do Berklee College of Music Vai uczył się u innego wirtuoza gitary, Joe Satrianiego oraz grał w zespołach lokalnych. Vai przyznaje się do inspiracji twórczością takich muzyków jak Jeff Beck czy Alan Holdsworth. Steve przeżywał wtedy także fascynację muzyką Franka Zappy. Postanowił wysłać Zappie opracowane własnoręcznie transkrypcje jego solówek. Ten zaprosił go na spotkanie, i był pod takim wrażeniem gry młodego Vai'a, że włączył go do zespołu. Steve mógł pokazać swój talent w takich utworach jak "Moggio" i "Stevie's Spanking". Jeździł z Zappą także w trasy koncertowe i podpatrywał muzyków na scenie wiele się przy tym ucząc. Wraz z nim nagrał 6 płyt (1980-84).

Po opuszczeniu Zappy w 1982 roku Vai przeniósł się do Kalifornii, gdzie nagrał swój pierwszy solowy album zatytuowany Flex-Able (1984) i występował w kilku zespołach. W 1985 roku zastąpił Yngwie Malmsteena w zespole Alcatrazz Grahama Bonneta, ale nie pozostał w nim długo. Zdążył jednak nagrać album Disturbing the peace. Jeszcze w tym samym roku Steve dołączył do grupy byłego frontmana formacji Van Halen, Davida Lee Rotha. Nagrał z nią dwa albumy: Eat'em And Smile oraz Skycraper. Jako że Roth prowadził wówczas publiczną walkę na słowa z byłymi członkami Van Halen, opinia zaczęła porównywać ówczesnego gitarzystę z jego zespołu - Steve'a, z byłym - Eddie'm Van Halenem. O Vai'u zrobiło się głośno. W 1989 roku Steve dołączył do zespołu Whitesnake byłego wokalisty Deep Purple, Davida Coverdale'a, po tym jak na krótko przed rozpoczęciem sesji nagraniowych do nowej płyty kontuzji nabawił się Ad Vandenberg. Współpraca zaowocowała albumem Slip Of The Tongue. Po opuszczeniu Whitesnake Vai poświęcił się solowej działalności. Począwszy od wydanego w 1990 roku albumu Passion and Warfare, wydaje kolejne płyty i bardzo dużo koncertuje.

Używa głównie gitar elektrycznych firmy Ibanez - pomógł podczas projektowania serii Ibanez JEM, które firmuje.

Dyskografia

Flex-Able (1984)

Flex-Able Leftovers (1984)

Passion and Warfare (1990)

Sex and Religion (1993)

Alien Love Secrets (1995)

Fire Garden (1996)

The Ultra Zone (1999)

The Seventh Song (2000)

Alive In An Ultra World (2001)

Elusive Light and Sound 1 (2002)

The Infinite Steve Vai: An Anthology (2003)

Real Illusions: Reflections (2005)

Wybierz Gitarzystę

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce

Czy wiesz że...

Fińscy naukowcy z Politechniki w Helsinkach zaprezentowali prototyp wirtualnej gitary o nazwie Air Guitar. System umożliwia "granie w powietrzu" dowolnych akordów osobom, które nie dość że nie posiadają prawdziwej gitary, to jeszcze nie muszą być utalentowane muzycznie.

link : Air Guitar

Utwór Hey Joe w wykonaniu na wielu instrumentach służy m.in. podczas prób bicia rekordu Guinnessa w konkurencji największa liczba gitarzystów grających równocześnie ten sam utwór. 1 maja 2006 rekord ten został pobity przez 1572 gitarzystów grających na wrocławskim Rynku. Poprzedni rekord należał do 1555 gitarzystów amerykańskich.