Gitarzyści

Janusz Popławski

Janusz Popławski

Janusz Popławski - (ur. 20 października 1938 w Dolinie, zm. 27 grudnia 2004 w Gdyni) - gitarzysta, kompozytor, aranżer, publicysta i wydawca. W 1956 jako gitarzysta i wokalista debiutował w zespole estradowym Błękitne Gwiazdy w Nowej Soli, jako kontrabasista w zespole jazzowym w Szczecinie. Znany był z długoletniej współpracy z zespołem Niebiesko-Czarni, z którym występował i nagrywał od 1963 roku. W latach 60. i 70. wielokrotnie uznawano go w plebiscytach za najlepszego gitarzystę rockowego w Polsce. Był współkompozytorem pierwszej polskiej rock-opery "Naga". Założyciel zespołów Bumerang, Flash Band i Winners. Nagrał ponad dwieście utworów wydanych na płytach analogowych i CD.Twórca wielu niezapomnianych przebojów, m. in.: "Adagio Cantabile", "Czy będziesz sama dziś wieczorem?", "Nad potokiem baby piorą", "Cienie na wietrze". Wykonawca przebojów gitarowych "Maria Elena" i "Taniec z szablami". Autor cyklu umuzykalniających audycji telewizyjnych pod nazwą "ABC Gitary" oraz własnych programów autorskich. Twórca wydawnictwa Professional Music Press, magazynów muzycznych Gitara i Bas + Bębny, Świat Gitary, Gazeta Muzyczna, Katalog Polskich Produktów Muzycznych. Wydawał książki i podręczniki muzyczne, wideopodręczniki a także nagrania muzyki gitarowej na płytach CD. Publikował opracowania orkiestrowe, podręczniki oraz artykuły popularyzatorskie i muzykologiczne.

Uczestniczył jako juror w konkursach gitarowych, organizuje wystawy sprzętu muzycznego, promuje młodych gitarzystów.

27 grudnia 2004 .r. zmarł w Gdyni po długiej chorobie, w wieku 66 lat,

Wybierz Gitarzystę

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce

Czy wiesz że...

Fińscy naukowcy z Politechniki w Helsinkach zaprezentowali prototyp wirtualnej gitary o nazwie Air Guitar. System umożliwia "granie w powietrzu" dowolnych akordów osobom, które nie dość że nie posiadają prawdziwej gitary, to jeszcze nie muszą być utalentowane muzycznie.

link : Air Guitar

Utwór Hey Joe w wykonaniu na wielu instrumentach służy m.in. podczas prób bicia rekordu Guinnessa w konkurencji największa liczba gitarzystów grających równocześnie ten sam utwór. 1 maja 2006 rekord ten został pobity przez 1572 gitarzystów grających na wrocławskim Rynku. Poprzedni rekord należał do 1555 gitarzystów amerykańskich.