Gitarzyści

Tony Iommi

Tony Iommi

Tony Iommi - właśc. Frank Anthony Iommi (ur. 19 lutego 1948 w Birmingham) - brytyjski muzyk, gitarzysta, założyciel słynnej grupy heavy metalowej Black Sabbath. Ciekawostką jest to że w 1969 roku odszedł z Black Sabbath na dwa tygodnie i przyłączył się do Jethro Tull, lecz potem wrócił, gdyż muzyka tamtego zespołu nie była stricte gitarowa. Zdążył jednak wziąć udział razem z Jethro Tull w projekcie grupy The Rolling Stones pod nazwą "Rock'n'Roll Circus" obok między innymi John'a Lennon'a i The Who. Po powrocie do Black Sabbath skupił się na tworzeniu materiału na pierwszą płytę tej grupy. W skład oprócz Iommi'ego wchodzili John 'Ozzy' Osbourne (voc), Terry 'Geezer' Butler (bass) i Bill Ward (dr). Do dziś dnia jest jej jedynym członkiem, który przetrwał wszystkie zmiany zachodzące w zespole. Jest autorem wszystkich najbardziej znanych riffów gitarowych, z jakich zasłynął zespół Black Sabbath, m.in. "Paranoid", "Iron Man", "War Pigs", "Children Of The Grave" i "Sabbath Bloody Sabbath". W ramach zespołu współpracował z wieloma wybitnymi wokalistami rockowymi, m.in. Ronnie James Dio, Ian Gillan, Glenn Hughes, Tony Martin czy Rob Halford.

W 1985 roku postanowił nagrać solową płytę, która jednak ze względów kontraktowych pojawiła się na rynku pod szyldem "Black Sabbath featuring Tony Iommi" na początku 1986 roku, pod tytułem "Seventh Star". W roku 2005 z tym samym wokalistą nagrał bardzo dobrze przyjęty przez metalowe środowisko album "Fused". Kolejna ciekawostka to fakt, że Iommi zanim jeszcze na dobre zaczął grać na gitarze, pracując przy maszynie do cięcia blachy, obciął sobie dwa opuszki palców prawej ręki (serdeczny i środkowy). Dlatego w czasie gry używa specjalnych nakładek na palce.

Wybierz Gitarzystę

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce

Czy wiesz że...

Fińscy naukowcy z Politechniki w Helsinkach zaprezentowali prototyp wirtualnej gitary o nazwie Air Guitar. System umożliwia "granie w powietrzu" dowolnych akordów osobom, które nie dość że nie posiadają prawdziwej gitary, to jeszcze nie muszą być utalentowane muzycznie.

link : Air Guitar

Utwór Hey Joe w wykonaniu na wielu instrumentach służy m.in. podczas prób bicia rekordu Guinnessa w konkurencji największa liczba gitarzystów grających równocześnie ten sam utwór. 1 maja 2006 rekord ten został pobity przez 1572 gitarzystów grających na wrocławskim Rynku. Poprzedni rekord należał do 1555 gitarzystów amerykańskich.