Gitarzyści

Brian May

Brian May

Brian May - (ur. 19 lipca 1947 w Londynie) - gitarzysta i wokalista rockowy, współzałożyciel zespołu Queen. Autor wielu przebojów tej grupy, m.in. We Will Rock You, Who Wants To Live Forever, Too Much Love Will Kill You, The Show Must Go On, No-One But You (Only The Good Die Young). Już w wieku 5 lat grał na pianinie, a jako 7-latek otrzymał swoją pierwszą gitarę. Mając 16 lat (sierpień 1963) rozpoczął wraz z ojcem-inżynierem budowę własnej gitary elektrycznej, gdyż z powodów finansowych nie mógł sobie pozwolić na kupno nowej. Gitara ta, nazwana Red Special (lub Fireplace) wykonana została m.in. z fragmentu starego piecyka, części motocykla i zwykłych guzików. Mimo to służyła Brianowi przez całą późniejszą karierę, gdyż pomimo swego "amatorskiego" pochodzenia, wykazała się wspaniałymi i niecodziennymi cechami, czyniąc brzmienie artysty niepowtarzalnym. Co ciekawe, Brian nigdy nie używał kostki do gry - spokojniejsze partie odgrywał palcami, a do szybkich solówek i ostrzejszych riffów używał monety sześciopensowej (jej ząbkowane krawędzie dawały charakterystyczne, "chropowate" brzmienie). Pierwszym zespołem, w którym grał Brian, była licealna kapela o nazwie 1984. Później wstąpił do Left Handed Marriage, nagrywając z nimi trzy utwory. Wreszcie, wraz ze szkolnym kolegą Timem Staffelem, założył zespół Smile, który w 1971 po dołączeniu Freddiego Mercury'ego przemianowano na Queen.

Brian May studiował fizykę w Imperial College w Londynie. Rozpoczął nawet pisanie doktoratu z astronomii, ale nigdy go nie ukończył. W pierwszym okresie działalności Queen dorabiał jako nauczyciel matematyki. Prowadził też intensywną działalność jako muzyk solowy. Pierwszym dziełem nie związanym z Queen był The Star Fleet Project, w którego nagraniu brał też udział m.in. Eddie Van Halen. Po śmierci Mercury'ego w 1991 Brian May poświęcił się karierze solowej całkowicie, jednak w międzyczasie pracował również nad ostatnim w historii Queen, nie dokończonym za życia Freddiego Mercury'ego, studyjnym albumem Made In Heaven (wydanym w 1995).

W 1996 roku odwiedził z Rogerem Taylorem Polskę, aby odebrać Fryderyka za album Made in Heaven. 30 września 1998 roku dał koncert w Warszawie w klubie Stodoła w ramach trasy Another World Tour. W 2005 roku królowa Elżbieta II uhonorowała gitarzystę Orderem Imperium Brytyjskiego (CBE).

Dyskografia

1983 Star Fleet Project

1992 Back To The Light

1994 Live At The Brixton Academy

1998 Another World

2000 Furia (soundtrack)

Wybierz Gitarzystę

Wybierz Gitarę

Gitara Akustyczna Gitara Elektryczna Gitara Basowa Gitara typup Gibson Gitara Hawajska

Links

Site ArrowL Guitar Center

Site ArrowL Music Software

Site ArrowL Pianino Budowa

Site ArrowL Kontrabas Centrum

Site ArrowL Karaoke Programy

Site ArrowL Pliki Karaoke

Gitara

Gitara

Software

Pokrowce

Czy wiesz że...

Fińscy naukowcy z Politechniki w Helsinkach zaprezentowali prototyp wirtualnej gitary o nazwie Air Guitar. System umożliwia "granie w powietrzu" dowolnych akordów osobom, które nie dość że nie posiadają prawdziwej gitary, to jeszcze nie muszą być utalentowane muzycznie.

link : Air Guitar

Utwór Hey Joe w wykonaniu na wielu instrumentach służy m.in. podczas prób bicia rekordu Guinnessa w konkurencji największa liczba gitarzystów grających równocześnie ten sam utwór. 1 maja 2006 rekord ten został pobity przez 1572 gitarzystów grających na wrocławskim Rynku. Poprzedni rekord należał do 1555 gitarzystów amerykańskich.